High-Performance CPLD with 5ns Propagation Delay, 64 Macrocells, and In-System Programmability for Embedded Systems
Specifications
Number Of Macrocells:
64
Mounting Type:
Surface Mount
Package:
Tray
Series:
IspMACH® 4000V
Supplier Device Package:
44-TQFP (10x10)
Voltage Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TJ)
Logic Elements/Blocks:
4
Programmable Type:
In System Programmable
Package Case:
44-TQFP
Number Of I/O:
30
Base Product Number:
LC4064
Delay Time Max:
5 Ns
Propagation Delay:
5ns
Macrocells:
64
Highlight:
5ns Propagation Delay CPLD
,64 Macrocells Complex Programmable Logic Device
,In-System Programmable IspMACH 4000V
Introduction
LC4064V-5T44I CPLD
High-performance Complex Programmable Logic Device (CPLD) designed for advanced embedded applications. Offering robust functionality and reliable operation, this component is ideal for complex logic designs requiring speed and flexibility.
Key Features
- 5ns Propagation Delay
- 64 Macrocells
- Surface Mountable
- In-System Programmable
Target Industries & Applications: Industrial Automation, Consumer Electronics, Telecommunications, Embedded Systems.
Product Information
Brand
Lattice Semiconductor Corporation
Packaging
Tray, LCL, AIR, FCL, Express
Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Category | Integrated Circuits (ICs) / Embedded / CPLDs (Complex Programmable Logic Devices) |
| Number Of Macrocells | 64 |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Series | IspMACH® 4000V |
| Supplier Device Package | 44-TQFP (10x10) |
| Voltage Supply - Internal | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Number Of Logic Elements/Blocks | 4 |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number Of I/O | 30 |
| Base Product Number | LC4064 |
| Delay Time Tpd(1) Max | 5 Ns |
Send RFQ
Stock:
MOQ: